Medzinárodný FF - Aktivita projektu TERRA CARPATHIA

 

 
                                                                                                                      

                                                                      

                                                                                                   
 
 
MEDZINÁRODNÝ FF – AKTIVITA PROJEKTU TERRA CARPATHIA
 
Jenou z mnohých aktivít projektu PL-SK/PO/IPP/III/160 pod názvom TERRA CARPATHIA je aj Medzinárodný folklórny festival, keďže obec Kamienka je známa svojím vzťahom k folklóru, zvykom a tradíciám svojich predkov. TERRA CARPATHIA je projektom obce Kamienka, ktorý je financovaný Európskou úniou, z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu cezhraničnej spolupráce Poľsko – Slovenská republika 2007 – 2013.
Obec Kamienka bola aj preto 1. a 2. júna 2013 dejiskom Medzinárodného folklórneho festivalu, v rámci ktorého prezentovali svoju kultúru účinkujúci z Poľska, Ukrajiny a Slovenska. Dovedna 300 účinkujúcich sa prezentovalo počas dvoch dní festivalového programu. Vyzdobená a krásne vyčistená obec vítala účastníkov a návštevníkov festivalu sobotným programom pod názvom „Vitajte v Kamienke”. V ňom sa prezentovali najmä domáce kolektívy a sólisti zo staroľubovnianskeho regiónu. Predstavili divákom široký záber miestnych zvykov a obyčajov. Nechýbala ľudová zábava a dobrá nálada.
Nedeľný program otvorila cirkevnoslovanská svätá liturgia v chráme sv. Petra a Pavla, pokračovaním bol súťažný programový blok „Holose, holose”, v ktorom sa prezentovali spevácke skupiny z východného Slovenska a po dobrom obede nasledoval krojový sprievod obcou Kamienka. Obyvatelia mohli obdivovať širokú paletu pestrých krojov, vypočuť si krásne piesne a hudbu z rôznych kútov Slovenska, ako i spoza jeho hraníc. Záverečný galaprogram pod názvom „Barvinková Kamienka” bol úžasným vyvrcholením dvojdňovej oslavy folklóru. Na úvod bolo sprístupnené zrekonštruované hľadisko amfiteátra s kapacitou 500 miest na sedenie. To bolo do posledného miestečka zaplnené. Neskôr bola vyhodnotená doobedňajšia súťažná prehliadka speváckych skupín a nakoniec sa roztrhlo vrece s umelcami, ktorí reprezentovali svoje kolektívy, kraje i štáty. Predstavili sa FS Zemplín z Michaloviec, FS Karpaťanin z Prešova, FSk Poráčan z Poráča, FSk Jalinka z Olšavice, domáce súbory FS Barvinok a DFS Radosť, zahraničné súbory z Kamionki Wielkej z Poľska, zo Zakarpatia z Ukrajiny a mnohí ďalší.
Aj keď sobotné počasie festivalu neprialo, nedeľa folkloristom dopriala a tak sme mohli konštatovať, že Medzinárodny folklórny festival v Kamienke bol krásnou oslavou kultúry a že jeho opodstatnenie potvrdilo aj veľké množstvo účinkujúcich a divákov.