OSLAVY 700. VÝROČIA ÚSPEŇE ZAHÁJENÉ

OSLAVY 700. VÝROČIA ÚSPEŠNE ZAHÁJENÉ
Slávnostne zasadnutie obecného zastupiteľstva za účasti občanov a pozvaných hostí bolo prvým zo série podujatí, ktoré majú byť dôstojnou oslavou 700. výročia prvej písomnej zmienky o obci Kamienka. Išlo o netradičné podujatie, ktoré malo priblížiť prítomným poznanú i nepoznanú históriu obce Kamienka.
Slávnostne zasadnutie otvoril starosta obce Ing. Juraj Jedinák, ktorý vo svojom príhovore zvýraznil rok 1315 ako doposiaľ historický míľnik, z ktorého pochádza prvá písomná zmienka o obci. Predstavil program osláv pozostávajúci z rôznych kultúrno-spoločenských a športových podujatí a na záver príhovoru oficiálne zahájil oslavy.
Ďalším bodom slávnostného zasadnutia boli prezentácie hostí – odborníkov vykladajúcich historický vývoj obce Kamienka. Ako prvý sa prezentoval kamiensky rodák prof. PhDr. Jozef Sipko, PhD. z Prešovskej univerzity v Prešove, ktorý zaujal publikum historickým exkurzom do obdobia ranného stredoveku. Poukazoval na obdobie spred času, kedy bola zaznamenaná prvá písomná zmienka o obci Kamienka. Vo svojom referáte hľadal spojitosť kamienskej histórie s príchodom Rusínov do Karpát. Na jeho zaujímavé postrehy nadviazal druhý hosť podujatia PhDr. Dalibor Mikulík, PhD., riaditeľ Ľubovnianskeho múzea, ktorý sa venoval vývoju obce v období stredoveku. Čerpal z archívov Ľubovnianskeho hradu a prítomní sa mali možnosť dozvedieť o Kamienke mnohé nepoznané detaily z tohto obdobia.
Zaujímavé fakty a poznatky na chvíľku vystriedala hudba. Kultúrny program v podaní žiakov Základnej umeleckej školy Jána Melkoviča v Starej Ľubovni, ktorej riaditeľom je rodák z Kamienky Ján Sivuľka. Diváci mali možnosť obdivovať umenie hry na saxofóne a neskôr aj na akordeóne. Aj keď Kamienčania sú známi inklináciou k folklóru, obrovským aplauzom ocenili aj iné než folklórne umenie.
Ďalším hosťom, aj keď domácim bol správca gréckokatolíckej farnosti v Kamienke ThLic. František Krajňák, ktorý vyzdvihol vo svojom referáte Kamienčanov ako veriacich východného obradu a prezentoval prítomným históriu nášho chrámu, gréckokatolíckeho vierovyznania a taktiež spomenul vzácne liturgické predmety, ktoré sa v Kamienke zachovali. Ostatným hosťom, ktorý prezentoval historické fakty bol ďalší rodák PhDr. Mikuláš Kseňák, rusínsky spisovateľ a bájkar. Jeho referát bol zameraný sčasti na kamienskych drotárov, ale nevyhol sa aj nedávne histórií obce a pomenoval aj publikácie, v ktorých sa možno dozvedieť zaujímavé informácie o obci Kamienka. Prítomní veľmi vysoko hodnotili vystúpenia hostí a formu, akou sa mali možnosť dozvedieť niečo nové z histórie našej obce.
Záver podujatia patril netradične darcom krvi. Starosta obce Kamienka ocenil Ivana Lichvára, ktorý je držiteľom zlatej plakety prof. Janského za darcovstvo krvi a Jána Kretta, ktorý ako prvý v histórii obce je držiteľom diamantovej plakety prof. Janského za viac ako 80 odberov. Po tomto akte už malo podujatie voľný priebeh a prítomní si v družnej diskusii pri pohári vínka posedeli ešte nejaký ten čas. Oficiálne oslavy 700. výročia prvej písomnej zmienky o obci Kamienka sú úspešne zahájené.